Hydraulika jako pojęcie ma bardzo szerokie znaczenie, łączące w sobie zarówno procesy, jak i sytuacje, dla których wspólnym mianownikiem jest woda. Współcześnie w celu zwiększenia możliwości maszyn i urządzeń, wodę zastępuję się cieczami o innych gęstościach, a tym samym o większych możliwościach ściskania i rozprężania. Ze względu na tą właściwość działania hydraulika siłowa i jej zastosowania są nieocenione w przemyśle.

Hydraulika siłowa – zastosowania w maszynach budowlanych

Maszyny budowlane charakteryzują się koniecznością generowania dużej siły udźwigu czy nacisku, a przy tym niezawodnością, dlatego hydraulika siłowa wydaje się najbardziej odpowiednim układem do stosowania w ich. Występuje we wszelkiego rodzaju podnośnikach, dźwigach jak i koparkach. Innymi słowy, we wszystkich rodzajach maszyn budowlanych, które wymagają użycia dużej siły.

Hydraulika siłowa – zastosowania w branży automotive

Zastosowania hydrauliki siłowej w szeroko rozumianej branży automotive obejmują zastosowanie w chłodnicach, akumulatorach oraz silnikach hydraulicznych. Oczywiście w podzespołach tych nie stosuje się wody, ale inne rodzaje cieczy, które zabezpieczają przed nadmiernym tarciem metalowych części, a tym samym chronią je przed zbyt szybką eksploatacją.

hydraulic-cylinders-valves

Hydraulika siłowa – zastosowania inne

Do popularnych zastosowań hydrauliki siłowej należą również pompy hydrauliczne, zawory oraz cylindry hydrauliczne. Te ostatnie służą jako samodzielne urządzenia przeznaczone do podnoszenie dużych ciężarów, podczas gdy dwa pierwsze stanowią części maszyn i nie funkcjonują bez urządzeń, w których są montowane. W ten sposób zastosowania hydrauliki siłowej przejawiają się w podnośnikach, siłownikach, hamulcach, prasach, obrabiarkach.

 

Hydraulika siłowa i jej zastosowania przejawiają się głównie w przemyśle ciężkim ze względu na jej siłę tak niezbędną w maszynach budowlanych czy branży automotive.