W ostatnich latach na rynku maszyn budowlanych coraz częściej możemy spotkać układy skonstruowane na podstawie hydrauliki. Takie rozwiązania stają się coraz bardziej popularne pomimo ich stosunkowo wysokiej ceny. Nie da się jednak ukryć, że hydraulika w maszynach budowlanych ma wiele zalet. Jakie są atuty tego rozwiązania? Dlaczego warto wybrać droższe, acz sprawdzone układy hydrauliki w maszynach budowlanych?

Najważniejsze zalety hydrauliki w maszynach budowlanych

Jedną z podstawowych zalet tego rozwiązania jest uzyskiwanie zdecydowanie większych sił i generowanie dużych momentów obrotowych. Wiele maszyn budowlanych takich, jak na przykład żurawie, koparki czy ciągniki wymagają generowania olbrzymiej siły do prawidłowej pracy. Napędy hydrauliczne stosowane w tego typu maszynach pozwalają na wykonywanie prac budowlanych w o wiele szybszym tempie. Bardzo często tego typu układy są stosowane także w układach kierowniczych. To sprawia, że można kierować sprzętami o wiele sprawniej. Takie ułatwienia wpływają pozytywnie na wykonywaną pracę, a osoby, które wykorzystują w codziennych czynnościach hydraulikę w maszynach budowlanych są naprawdę bardzo zadowolone z tego osiągnięcia techniki.

Czy hydraulika w maszynach budowlanych to rozwiązanie, które jest pozbawione wad?

Chociaż producenci i sprzedawcy takich elementów starają się przekonać potencjalnych klientów, że napędy hydrauliczne i inne tego typu układy to idealne rozwiązanie dla każdego budowlańca, to jednak układy te nie są pozbawione wad. Specjaliści z dziedziny mechaniki przekonują, że bardzo często w tego typu układach można mieć do czynienia z przeciekami oleju. Kolejną wadą, która zwykle pojawia się przy intensywnej eksploatacji jest przegrzewanie się instalacji.

Pomimo wad hydraulika, jaka obecnie jest częścią wielu maszyn budowlanych to rozwiązanie godne uwagi.